Brno

Žemlička, Josef

Narodil se 25. března 1952 v Brně, bydlel u rodičů v Omicích (vesnice v okrese Brno‑venkov) v domě č. p. 134. V popisované době byl učněm naší největší továrny na ložiska ZKL Brno. Teprve šestnáctiletý mladík se stal první obětí okupačních vojsk v metropoli jižní Moravy. Ráno 21. srpna 1968 si se dvěma kamarády vyjeli na malých motocyklech Pionýr k benzinové pumpě na Jihlavské ulici u odbočky na Nový Lískovec. Zde na okraji Brna chtěli sledovat kolony vojenských vozidel. Vzhledem k tomu, že v další cestě jim zabránil sovětský regulovčík, postavil se Josef Žemlička na obrubník a díval se.

Lusková, Růžena

Narodila se roku 1945. Dne 27. září 1968 jela ve 23.20 jako spolujezdkyně v osobním automobilu, řízeném Josefem Hanákem. Řidič se na Rooseveltově ulici v Brně snažil objet nebo předjet sovětský obrněný transportér a při manévru se srazil s protijedoucí tramvají. Růžena Lusková po převozu do nemocnice zemřela, řidič automobilu a další spolujezdkyně utrpěli vážná zranění.1

Chalupa, Karel

Narodil se 10. června 1914 v Boleradicích v okrese Hustopeče do rodiny Antonína Chalupy a jeho manželky Hedviky, rozené Holíkové. Po obecné škole a měšťance se vyučil tesařem a stavebním kreslířem.

Debnár, Viliam

Narodil se 9. listopadu 1938 v Pukanci v okrese Levice, vyučil se elektrikářem a v době invaze bydlel s manželkou a pětiletým synem v obci Hostěnice u Brna. Pracoval v brněnské továrně Zetor ve své profesi. Když 21. srpna 1968 vezl syna z chaty, projížděl osobním automobilem čtvrtí Brno‑Líšeň. Kolem 16.00 jej v Jedovnické ulici údajně chtěl zastavit a kontrolovat sovětský voják. Vzhledem k tomu, že řidič podle jeho názoru dost rychle nezastavil, zahájil voják na automobil palbu ze samopalu. Viliam Debnár byl zasažen do zad a namístě zahynul.