Sokol, František

Narodil se 29. prosince 1888 a v produktivním věku pracoval jako řezník. V době invaze vojsk Varšavské smlouvy již byl vzhledem k vyššímu věku v důchodu a bydlel v obci Radonice v okrese Praha‑východ. Dne 31. srpna 1968 jel na kole po silnici mezi Radonicemi a sousedními Satalicemi (dnes součást městské části Praha 19), kde jej ve 12.55 srazil vojenský nákladní (podle některých zdrojů cisternový) automobil Sovětské armády. Jeho řidič později tvrdil, že mu Sokol vjel náhle do cesty a on už nemohl havárii zabránit.

Winter, Zdeněk

Narodil se v Praze 10. června 1947. Byl ženatý, pracoval v dělnické profesi a bydlel v Praze. Krátce před půlnocí 21. srpna 1968 projížděl na motocyklu pražskou Černokosteleckou ulicí, kde do něj narazil sovětský tank.1 Následky srážky byly fatální, Zdeněk Winter utrpěl krvácení do hrudní dutiny, roztržení plic a srdečnice. Svým zraněním namístě podlehl. Byl pohřben na hřbitově v Praze‑Košířích.

Švec, Jaroslav

Narodil se 11. února 1924 v Hradci Králové. Po základním vzdělání, pěti třídách obecné a třech měšťanské školy, vystudoval dvouletou obchodní školu a pracoval pak dva roky jako úředník v dřevozpracujícím průmyslu v Praze. V letech 1943 ̶ 1945 byl totálně nasazen jako pomocný dělník v ČKD v Praze‑Karlíně, potom v Chocni a nakonec ve Slaném. Po obecné a měšťanské škole absolvoval dvouletou veřejnou obchodní školu. Vojenskou základní službu nastoupil 1. října 1946 k 21. tankové brigádě, 1. srpna 1947 ho povýšili na svobodníka a 12. září 1948 propustili do zálohy.

Sadilek, Václav

Narodil se 13. března 1924 v Praze, jeho jméno je ve většině literatury omylem uváděno v podobě Sadílek. Vojenskou základní službu nastoupil 1. října 1946 k dělostřeleckému oddílu 332, do zálohy odešel jako vojín 26. září 1948. Byl podruhé ženatý.

Řepa, Bedřich

Narodil se 13. září 1909. Občan z Prahy se 21. srpna 1968 pohyboval v okolí budovy Československého rozhlasu na Vinohradské třídě, když došlo k explozím a střelbě okupačních vojáků. Bedřich Řepa se běžel ukrýt ke svému příteli Josefu Hanusovi do nedaleké Mánesovy ulice, oknem však byt zasáhla sovětská palba. Josef Hanus byl projektily smrtelně zraněn a jeho kamarád se bez ohledu na veškeré riziko okamžitě rozhodl běžet ven a sehnat lékařskou pomoc, přestože jej Hanusova manželka přemlouvala, aby nehazardoval. Bedřich Řepa odvětil, že je to jeho povinnost.

Reichl, Josef

Narodil se 3. října 1945 po smrti svého otce, který zahynul jako účastník protinacistického odboje. S matkou vyrůstal v Praze, po absolvování učňovského poměru pracoval u Staveb silnic a železnic, později jako závozník ve velkoobchodě s potravinami. Ve volném čase aktivně sportoval, stal se držitelem černého pásu v judu. Byl ženatý a jeho manželka v popisované době čekala druhé dítě. Reichlovi bydleli na Žižkově a Josef ráno 21. srpna odešel nakoupit. Jeho další kroky již nelze zrekonstruovat, ale pravděpodobně se dozvěděl o dění před Československým rozhlasem a vydal se k němu podívat.

Příhoda, Zdeněk

Narodil se 27. listopadu 1941 v Praze, profesí byl restaurátor a sochař. Z finančních důvodů se však v popisované době živil jako stavební dělník u národního podniku Armabeton a jako svobodný bydlel se svou matkou na adrese Praha 2, Čermákova 5. V den invaze 21. srpna 1968 jel v 9.00 na mopedu Černokosteleckou ulicí v Praze 10 směrem do centra, podle očitých svědků se držel pravého okraje vozovky a udržoval bezpečně nízkou rychlost. Zezadu se k němu přiblížil sovětský kolový obrněný transportér, který motocyklistu předjížděl.

Parišek, Karel

Teprve patnáctiletý učeň z Prahy se narodil 6. srpna 1953, bydlel na adrese Novodvorská 1174, Praha 4. Večer 24. srpna 1968 se vracel domů s kamarádem Karlem Němcem a využili nabídky svézt se dodávkovým automobilem Žuk. Chlapci nastoupili k řidiči Karlu Šárkovi a vydali se k domovu. Při jízdě po vltavském nábřeží po nich v 21.00 v prostoru Podolské vodárny zcela bez příčiny začali pálit z lehkého kulometu sovětští vojáci.

Novák, Jaroslav

Narodil se 1. května 1942 ve Zlíně jako nejmladší ze tří dětí, s rodiči bydlel v nedalekých Napajedlech. Po základní škole absolvoval stavební průmyslovku. Ve volném čase se věnoval sportu, hrál závodně hokej. Po povinné základní vojenské službě si našel zaměstnání jako stavbyvedoucí u Průmyslových staveb Gottwaldov. Na sklonku roku 1967 jej zaměstnavatel poslal na stavební akci v Praze, jako záskok za dlouhodobě nemocného spolupracovníka. V Praze si našel přechodné bydliště na ubytovně v Polské ulici a tragickým paradoxem v Praze zůstal i v době, kdy už se měl vrátit zpět do Gottwaldova.

Němec, Karel

Teprve patnáctiletý učeň z Prahy se narodil 7. listopadu 1952, bydlel na adrese Jílovská 1151, Praha 4. Večer 24. srpna 1968 se vracel s kamarádem Karlem Pariškem domů a svezení jim nabídl Karel Šárka, řidič dodávkového automobilu typu Žuk. Chlapci nastoupili, a když Šárka projížděl po vltavském nábřeží v prostoru Podolské vodárny, zcela bezdůvodně a bez varování po jeho dodávce zahájila ve 21.00 sovětská hlídka palbu z lehkého kulometu.