Prostějov

Říhovská, Marta

Narodila se 8. května 1941 v Prostějově. V době invaze byla svobodná žena v domácnosti a bydlela v rodném městě na adrese Náměstí 9. května č. p. 7. Když sovětská vojenská kolona zahájila po osmé ráno dne 25. srpna 1968 nesmyslnou a nevyprovokovanou střelbu do civilních obyvatel v prostějovských ulicích, pokusila se vběhnout do domu, v němž bydlela, a krýt se za dveřmi. Projektil ji však zasáhl do zad a způsobil fatální poranění míchy. Mladá žena mu podlehla po převozu do nemocnice.

Lang, Ladislav

Ladislav Lang se narodil 28. prosince 1897 v Koryčanech, vyučený dámský střihačský pomocník ale v popisované doby byl pochopitelně penzistou. Bydlel ve Vrahovicích‑Čechůvkách, okres Prostějov1 , na adrese Husitská 12.Byl ženatý, otec jedné, již dospělé dcery. K důchodu si přivydělával jako hlídač mlýna v Čechovicích. U jeho osoby se absurdita tragického skonu zesiluje faktem, že patřil k zakládajícím členům Komunistické strany Československa.

Boháč, Josef

Narodil se 13. března 1946 v Prostějově jako jedno ze čtyř dětí. V městě bydlel po celý život a byl zaměstnán jako dělník podniku Sigma Lutín. Dne 25. srpna 1968 projížděla Prostějovem ve směru od Olomouce kolona sovětských vojenských vozidel, jejíž příslušníci ztratili ve městě orientace a začali se omylem vracet zpět na Olomouc. Z nepochopitelných důvodů vojáci zahájili po 8.00 palbu na chodce v ulicích a ve střelbě pokračovali až do výjezdu z Prostějova. V důsledku nevyprovokované střelby zemřeli tři prostějovští občané a dalších devět utrpělo vážná zranění.